Zaujímavosti Petrohradu

Oficiálny názov St. Peterburg / Санкт-Петербу́рг, Sankt-Peterburg, Saint Petersburg
Benátky severu, cárov sen ležiaci na bažinách. Imperiálnym cárskym palácom sa podarilo ujsť pred stalinistickými architektami. Mesto vystavané na ostrovoch rieky Nevy je prehliadkou geometrickej elegancie.
Zmäť vplyvov a štýlov, očarujúce vírenie extrémov života. Neuveriteľne oslnivý, zároveň smutne rozpadajúci. Hlboko senzuálny, rovnako krutý ako vulgárny. Jeho esencia sa vám nepostihnuteľne vryje pod kožu.

Doprava
Petrohradské metro je rýchle, lacné a neobyčajne hlboké. Stanice sú označené veľkým písmenom „M“. Každá zo štyroch liniek je inak farebne označená (nápisy sú len v ruštine). Vlaky jazdia často (od 5:45 hod. do 00:15 hod.), ale k mnohým turistickým atrakciám sa nimi nedostanete. Vozne sú často preplnené. Tlačiaci dav vás unesie smerom k dverám podobným výťahovým. Tieto sa otvárajú hneď po príjazde vlakovej súpravy.      
Cena lístka je rovnaká, nezávisí od toho, ako ďaleko idete. Momentálne tu prebieha výmena žetónov (ešte platných) za papierové lístky s magnetickým prúžkom. Žetóny na každej vlakovej stanici stoja okolo 14 RUB. Dajú sa kúpiť aj lístky platné na 5 alebo 10 jázd (sú o niečo lacnejšie). Modré žetóny sa hádžu do označených prístrojov. Lístky sa vhadzujú do strojov, z ktorých vychádzajú predtým, ako prejdete turniketom.
Príjemný spôsob ako vidieť mesto sú električky. Pre turistov sú vhodné najmä linky č.14 (ide z divadla Mariinsky cez centrum mesta, potom križuje rieku Nevu) a č.1 (vedie cez ostrov Vasilevsky, stojí hneď pri stanici metra Vasileostrovskaja).
Linky trolejbusov jazdia okolo Nevského Prospektu.
Lístky na električky a trolejbusy stoja okolo 15 RUB. Dajú sa kúpiť u vodiča, tiež u sprievodcu vo vozidle. Cestujúci si musia kúpený lístok označiť, inak je neplatný. 
Pre použitie taxíkov platia rovnaké pravidlá ako v iných ruských mestách. Aj keď ich je dosť, oplatí sa objednávať taxík telefonicky (napríklad z hotela, kde bývate). Cena závisí od nálady taxikára, ráta sa s tým, že o cene budete jednať. Cudzinci platia vždy oveľa viac ako Rusi. Neopatrní turisti bývajú podvedení. O cenách sa odporúča jednať ešte pred nastúpením do auta, tiež je lepšie mať pripravenú presnú sumu. Ak viete po rusky, objednajte si taxík sami, do dvadsať-tridsať minút by mal po vás prísť. Pri tomto spôsobe objednávania zaplatíte cenu stanovenú štátom (v USD) a poplatok za rezerváciu. Sprepitné sa neočakáva (okrem zaoukrúhlenia sumy). Ak si zastavíte taxík na ulici, rátajte s ekvivalentom sumy 5 USD, v RUB samozrejme. Informácie o verejnej doprave  na oficiálnych stránkach mesta.  

Ubytovanie
Súčasným znakom miestnej hotelovej scény je inovácia. Najnovšie a najdrahšie petrohradské hotely (vrátane všetkých medzinárodných sietí) sú nahromadené okolo  Nevského Prospektu. Obrovské hotely sovietskej éry sú od centra vzdialenejšie, podobne ako od staníc metra. Tiež ponúkajú lepšie ceny (pomerne vysoké) - ich kvalita kolíše od luxusných kožených kresiel po prehnuté špinavé matrace.  Výhodný pomer ceny a kvality ponúkajú „mini-hotely“, ktoré  nájdete po celom meste. Oficiálne ceny sú vysoké, zľavy dostanete pri rezerváciách online, alebo prostredníctvom kancelárií. 
Turistická sezóna v meste sa točí okolo festivalu Biele Noci. Ceny za ubytovanie sú najvyššie od mája do júna. Vtedy sú potrebné rezervácie. Najväčšie zľavy dostanete v zimných mesiacoch. Pri výbere ubytovania zohľadnite aj to, že mestské mosty sú v nočných hodinách zdvihnuté (pre lodnú dopravu). Ak vaše nočné plány zasahujú na druhý breh rieky Nevy, rátajte s dlhým čakaním pri ceste späť. 
Nezabudnite, vo viacerých starších a väčších hotelov dodnes nezmizla dežurná. Jej úlohy zostali nezmenené – aj dnes sleduje pohyb všetkých osôb na svojom poschodí. Určite bude mať prehľad o vašom pohybe. Niekedy sa u nej odovzdávajú aj kľúče od izby. Na jej prítomnosť je najlepšie si zvyknúť.

Jedlo
Momentálna kulinárska scéna odzrkadľuje prímorskú a riečnu polohu mesta. Na každom menu nájdete čerstvú morskú rybu. Tradičné ruské jedlá sú často obohatené francúzskymi príchuťami, alebo pastou a pizzou. Objavíte aj kuchyňe bývalých sovietskych republík zo strednej Ázie a Kaukazu. Podobne ako v Moskve nechýbajú ani sushi reštaurácie.
Kaviarne a reštaurácie všetkých žánrov a kalibrov nájdete okolo centra. Čím ďalej pôjdete po Nevskom Propekte, tým lacnejšie miesta nájdete. Samozrejme, menu písané po anglicky bude chýbať. Výnimkou sú lodné reštaurácie pozdĺž severného brehu rieky Neva, väčšinou nevkusné a predražené. Dobrý spôsob ako ušetriť sú obedňajšie "business lunches." Oplatí sa skúsiť aj prepojené luxusné reštaurácie na ostrove Vasilevsky.
Nefačiarske sekcie nie sú pravidlom, vo väčších reštauráciách je dosť miesta ko sa dymu vyhnúť. Ceny v menu, sú udávané v USD, alebo v EUR, čím môžu byť zmatočné.
Pouličné stánky ponúkajú jedlo rozličnej úrovne a kvality. Oplatí sa jesť v reštauráciách sietí ako Čajnaja  Ložka (Чайная ложка), Teremok (Теремок), alebo U tiošii na blinach (У тёщи на блинах).

Zábava
Petrohrad sa považuje za kultúrnu metropolu Ruska a množstvo kultúrnych akcií po celý rok je toho dôkazom. Slávny Kirovský balet a Operná spoločnosť uvádzajú svoje predstavenia v úžasnom divadle Mariinsky (ak práve nie sú na turné v zahraničí). Vidieť predstavenia Luskáčika, alebo koncert Šostakoviča v úpravách ruskej filharmónie patrí k štandardným petrohradským zážitkom. Nezabudnuteľné sú aj predstavenia Čajkovského Eugena Onegina, alebo koncerty vážnej hudby, ktoré sú síce konzervatívne, ale výborne zahraté. Divadelná sezóna začína v septembri a trvá do konca júna.
Petrohrad je rodiskom post-Sovietskej rockovej scény. Pochádzajú odtiaľto slávne skupiny ako  Pep-see, Tequilajazz, alebo Leningrad. Objavíte tu celé spektrum tanečných klubov. Od bizarných po haute couture alebo retro. Tanečnice hore bez sa objavujú aj v normálnych podnikoch, stali sa súčasťou typickej ruskej zábavy. V meste je niekoľko výborných jazzových klubov, kde hrajú svetoznámi muzikanti.

Takmer všetky nočné kluby v meste sú podobné bordelom, pódiová show má veľmi blízko k striptízu, v drahších hotelových baroch je podboných vecí menej, ale ich predraženosť je všeobecne známa.
Petrohradské bary sa zhlukujú okolo Nevského Prospektu, bývajú otvorené do ranných hodín, počas Bielych nocí sú otvorené nepretržite. Obľúbeným nápojom je pivo, v okolí Petrohradu sídli mnoho pivovarov. Oplatí sa skúsiť miestne značky ako Tinkoff, Baltika, alebo Nevskoye.
Scéna gejov a lesbičiek je vrtkavá, aktuálne informácie o kluboch nájdete tu.

V meste zostalo množstvo nevkusných kasín post-sovietskej éry. Výherné automaty nájdete aj na miestach, kde ich najmenej čakáte. V drahších reštauráciách alebo v obchodoch. Minimálne stávky sú pomerne vysoké (okolo 100 USD), na ich výšku sa oplatí opýtať pred vstupom do kasína.    
Aktuálne informácie o kultúrnych podujatiach nájdete na stránkach novín St. Petersburg Times  (www.sptimes.ru).

Nákupy
Nakupovať v Petrohrade znamená kúpiť čokoľvek od vzácneho porcelánu po množstvo lacných lakovaných krabičiek. Závisí to od vašej energie, informácií a prostriedkov. Matriošky sú všadeprítomné. Originálne výrobky nájdete v Lomonosovovej porcelánovej továrni s múzeom a obchodom. Sovietske odznaky a výstroj Červenej armády kúpite skôr v Moskve. Výhodnou kúpou je jantár. Jeho ceny sú najnižšie v celom Baltickom regióne. V meste sa rýchlo rozširujú luxusné obchodné centrá s množstvom francúzskej,  talianskej a miestnej haute couture. Momentálny nedostatok medzinárodných obchodných sietí sa v budúcnosti určite zmení. 
Suveníry sú najdrahšie v hotelových predajniach a v stánkoch na ulici Nevsky. Najlacnejšie dostanete na trhoviskách. Buďte pripravení na zjednávanie a falzifikáty. Ak je niečo priveľmi lacné, má to svoj dôvod. Najväčší výber ruských ikon nájdete v kostoloch a v katedrálach. 
Petrohrad nemá vlastnú daň z predaja, menu v ktorej sa predáva je lepšie si zistiť vopred. V obchodoch sú ceny vytlačené v rubľoch, predajcovia v stánkoch berú aj doláre alebo eurá. Obchody a obchodné centrá sú otvorené po celý týždeň, od 10:00 hod. do 19:00 hod. alebo 20:00 hod., obedňajšie prestávky majú len niektoré obchody. Počas ruských prázdnin sú väčšinou zavreté.

Slávnosti, udalosti
Posledných desať júnových dní – petrohradských Bielych nocí, oslavujú Petrohradčania až do rána. Koná sa festival tanca, s predstaveniami od folklórnych po baletné. Slávny Kirovský balet vystupuje zriedka. 
Oslavy Ruského zimného festivalu (od 25. Decembra do 5. Januára) a Konca ruskej zimy (koniec februára, začiatok marca) sa konajú mimo centra mesta. Hlavnými atrakciami sú jazdy na trojke (sane ťahané tromi koňmi), predstavenia ľudovej hudby a tancujúcich medveďov. Menej známe sú Vianočné hudobné stretnutia v severnej Palmire a Festival klasickej hudby, konajúci sa týždeň pred Vianocami. Petrohradská hudobná jar, medzinárodný festival klasickej hudby sa koná od apríla do mája. V petrohradských jazzových kluboch sa v strede novembra koná medzinárodný jazzový festival Osenie Ritmy (Rytmy jesene).

Musíte vidieť
Pamiatky
Admiralita – kedysi hlavný štáb ruského námorníctva, dnes námorná univerzita. Najdôležitejšia pamiatka Petrohradu; Kláštor Alexandra Nevského – najstarší a najvýznamnejší kláštor mesta (lavra.spb.ru); Bolshoy Dom – kedysi sídlo miestnej pobočky KGB, dnes centrála Ministerstva vnútra; Bronzový jazdec – najslávnejšia socha Petra Veľkého, nesmrteľným sa stal v rovnomennej Puškinovej básni; Katedrála Premenenia Pána – jeden z najkrajšie zreštaurovaných kostolov v Petrohrade; Kostol Vykupiteľa na rozliatej krvi – katedrála postavená na počesť cára-reformátora  Alexandra ll., práve tu bol na neho spáchaný atentát; Dostojevského domy – slávny spisovateľ žil na ulici Kaznačejskaja na troch miestach. V dome č. 7 napísal slavny román „Zločin a trest“; Sídlo generálneho štábu – západné krídlo tohto úžasného paláca dnes slúži ako obrazáreň diel slávnej Ermitáže, nájdete tu majstrov ako Pierre Bonnard alebo Maurice Denis; Dom Sovietov – žiadna z budov v meste sa nedá porovnať so šokujúcou architektúrou tohto pozostaku stalinizmu; katedrála Kazaň – neobvyklý, neoklasický kostol, postavený cárom Pavlom, vyžarujúci eklektickú túžbu spojiť katolícku a ortodoxnú cirkev;  Pamätník heroických obrancov Leningradu -  jedna z  prvých petrohradských pamiatok, ktoré uvidíte pri ceste z letiska; Petropavlovská pevnosť – najstaršia budova v meste (okrem drevenej chatky v ktorej žil Peter veľký počas jej stavby).  Okrem obrannej funkcie bola pevnosť aj väzením, sedeli tu politickí väzni ako Alexej (syn Petra Veľkého), Dostojevskij, Gorkij, Trockij, a Leninov starší brat Alexander. Tiež je tu pochovaných niekoľko cárov rodu Romanovcov (www.spbmuseum.ru); chatka Petra Veľkého  - malá kamenná stavba, najstaršia v Petrohrade, miestni k nej majú až sentimentálny vzťah; Dvortsovaja Ploščať – srdce Petrohradu, jedno z najkrajších námestí na svete; Petrodvorec – každý z európskych panovníkov má svoje Versailles, Peter veľký si postavil Petrodvorec; Raskoľnikovov dom – jeden z dvoch domov, kde mal mať svoj apartmán Rodion Raskoľnikov, hlavný hrdina románu Zločin a trest; Smolny Inštitút – budova slúžila ako dievčenská škola, preslávila sa ako sídlo Centrálnej Boľševickej Komisie. Lenin a Trockij odtiaľto riadili Veľkú októbrovú revolúciu. Dnes je sídlom regionálnej vlády; katedrála Sv. Izáka – obrovský zlatý dóm, jedna z dominánt mesta;

Múzeá
Múzeum delostrelectva
– zbierka ruskej vojenskej histórie. Hlavnou atrakciou je obrnená limuzína V. I. Lenina. Múzeum sídli v Petropavlovskej pevnosti; Múzeum námorníctva – obrovské expanzívne múzeum plné máp, lodných modelov, vlajok a fotografií (www.museum.navy.ru) Múzeum Dostojevského - slávny spisovateľ žil v tomto dome až do svojej smrti v roku 1881. Apartmán je zariadený v štýle tohot obdobia; palác princa Menšikova – sídlo blízkeho priateľa Petra Veľkého, dnes súčasť štátneho múzea Ermitáž; Múzeum chleba – zvláštne múzeum venované chlebu a jeho miestu v dejinách Ruska; Etnografické múzeum- výborné múzeum dokumentujúce tradičné remeslá, zvyky a náboženstvá 150 národností dnešného Ruska ( www.ethnomuseum.ru); Múzeum v ponorke Narodovolec D-2 – jedinečné múzeum sídliace v jednej z prvých ponoriek postavených v Sovietskom zväze. Pri prehliadke ponorky uvídte život 53 členov posádky; Ruské múzeum – turistami často prehliadané obrovské múzeum, plné pokladov ruského umenia a kultúry (www.rusmuseum.ru); Štátne múzeum Ermitáž – sú galérie, múzeá, najlepšie múzeá na svete a potom je Ermitáž. Bezkonkurenčná zbierka umeleckých diel ruských cárov sídliaca v neuveriteľnom paláci, cieľ väčšiny návštevníkov mesta ( www.hermitagemuseum.org ); Kunstkamera -  prvé múzeum v meste. Založené 1714 samotným Petrom Veľkým. Preslávilo sa zbierkou monštruozít, zakonzervovaných animálií ako dvojhlavý foetus, deformované zvieratá, alebo nadbytočné časti tiel (www.kunstkamera.ru);
Iné
Krížnik Aurora
– dodnes živé múzeum, zaujímavé hlavne pre deti; Marsovo pole – bývalé cárske  lúky, dnes obľúbené miesto prechádzok; Miesto konania Puškinovho súboja – práve tu bol v súboji zabitý ruský génius poézie. Dnes tu stojí mramorový náhrobok a vždy čerstvé kvety;